Sakarya Üniversitesi

Sakarya Üniversitesi
Sakarya Üniversitesi

Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesi’nin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ne dönüşmüş, 1982-1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı bir Fakülte olarak öğretim vermiştir.

3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.

Sakarya Üniversitesi, 13 Fakülte, 4 Enstitü, 3 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 14 Meslek Yüksekokulunu bünyesinde bulundurmaktadır. Eğitim kadrosunda, 193 Profesör, 182 Doçent, 516 Yardımcı Doçent, 232 Öğretim Görevlisi, 99 Okutman, 500 Araştırma Görevlisi, 51 Uzman, 6 Yabancı Uyruklu Öğretim Görevlisi bulunmaktadır. Toplam öğrenci sayısı 73 000 olan üniversitemizde, 2500 yabancı öğrenci eğitimlerine devam etmektedir.


Neden Sakarya Üniversitesi?

Öğretim kadrosunun önemli bir bölümünü, deneyimli, yurt dışındaki üniversitelerde eğitim görmüş, uluslararası yayın sahibi akademisyenler oluşturmaktadır.

Türkiye’nin Üniversitelerde ‘Kalite Geliştirme ve Değerlendirme’ çalışmalarını ilk başlatan üniversitedir.

Türkiye’nin idari hizmetlerde TS EN ISO 9001:2001 ‘Kalite Yönetim Belgesi’ almış ilk üniversitedir.

EFQM ‘Mükemmellik Modeli’ ne göre ‘Ulusal Kalite Büyük Ödülü’ ve ‘Mükemmellikte Süreklilik Ödülü’ alan ilk yükseköğretim kurumudur.

Elektronik veri tabanları ile ulusal ve uluslararası süreli yayınlar 24 saat öğrencilerin ve akademisyenlerin hizmetindedir.

AB Üniversiteleri ile imzaladığı protokoller çerçevesinde her sene ‘Erasmus’ öğrenci değişim programı kapsamında 200’den fazla Üniversite’ye Erasmus değişim öğrencisi göndermektedir.

Öğrencilerinin bir bölümü Türkiye’nin faklı üniversitelerinde geçirmek isteyen öğrenciler için ‘Farabi Değişim Programı’na katılma olanağı bulunmaktadır.

Diğer değişim programlarından farklı olarak, hiçbir coğrafi bölge ayırımı olmayan ‘Mevlana’ öğrenci değişim programı ile eğitimlerine yurtdışında en az bir en fazla iki dönem devam edebilirler.

‘Çift Anadal Programı’ ile öğrenciler iki diploma alabilmektedir.

Eğitim-öğretim faaliyetleri eşsiz bir doğal güzelliğe sahip, Sapanca Gölü manzaralı kampüs alanı içerisinde inşa edilen yeni ve teknolojik açılardan donanımlı binalarda devam etmektedir.

Sakarya Üniversitesi, öğrencilerin akademik gelişimleri için gereksinim duydukları tüm ihtiyaçlara en uygun şekilde cevap veren bir üniversitedir.

Sakarya Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri, bölge ve sanayinin problemlerini çözümüne yönelik hazırladıkları tezlerde üniversite tarafından maddi destek almaktadırlar.

Sakarya Üniversitesi Kütüphanesi 7 gün 24 saat hizmete açıktır.

Üniversite bünyesinde farklı ilgi alanlarına hitap eden 130 öğrenci topluluğu bulunmaktadır.

Sakarya şehri öğrenciler için ekonomik bir hayat imkanı sunmaktadır.

Üniversitemiz hakkında bilgi alabilmek için ‘Eğitim Öğretim Bilgi Sistemine’ göz atın.

Sakarya Üniversitesi ‘Tanıtım Kataloğu’na göz atın.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.