Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük üniversitesi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi 1975 yılında Samsun’da kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversite ismini 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlattığı tarihten almıştır.

Yeşil ile mavinin buluştuğu doğal bir kampüs alanı içerisinde konumlanmış olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, akademik ve idari birimleri, dalında uzman deneyimli öğretim kadrosuyla öğrencilerine yüksek düzeyde eğitim vermektedir.

Akademik ve idari birimlerin çoğunun yer aldığı, Üniversitenin merkez kampüsü olan Kurupelit Kampüsü, şehir merkezine 15 km mesafede, Atakum ilçesinde, 8 bin 800 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Üniversitenin ayrıca; şehir merkezine 5 km mesafede İlkadım ilçesinde Güzel Sanatlar Kampüsü, Çarşamba ilçesinde Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü ve 19 Mayıs ilçesinde Ballıca Kampüsü bulunmaktadır.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 16 fakülte, 3 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 1 konservatuvar, 23 araştırma uygulama merkezi, 52.600 öğrencisi, 2.300 akademik personeli ve 4.014 idari personeli ile büyük bir ailedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi lisansüstü eğitime, uzaktan eğitimle ve uluslararasılaşmaya verdiği önemle de Türkiye’de bir markadır.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.