Okan Üniversitesi

Okan Üniversitesi
Okan Üniversitesi

Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı, 1986 yılında toplumsal, kültürel ve ekonomik alanlarda, spor, sağlık ve eğitim sorunları üzerinde araştırma ve çalışmalar yapmak, sorunların ülke bütünlüğü içinde çözümüne ilişkin öneriler hazırlayarak bunların çözümünde devlete yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur.
1999
Türkiye’nin en genç ve dinamik üniversitelerinden Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuştur.
2003
Okan Üniversitesi, eğitim-öğretime 2003-2004 akademik yılında başlamıştır.

2003-2004 Eğitim – Öğretim döneminde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi açılmış, aynı akademik yıl içerisinde Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri kurulmuştur.

Açılan programlarımıza öğrencilerimiz ilk 1100 aday arasından girme başarısını göstermiş
ve üniversitemiz vakıf üniversiteleri arasında ilk 7’ye girmiştir.

Kuruluş yılında üniversitenin İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü’ne 4 burslu, 19 ücretli olmak üzere 23 öğrenci, Psikoloji Bölümü’ne 5 burslu, 13 ücretli olmak üzere 18 öğrenci, İşletme Bölümü’ne 5 burslu, 21 ücretli olmak üzere 26 öğrenci, Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’na 5 burslu, 13 ücretli olmak üzere 18 öğrenci ile toplamda 87 öğrenci giriş yapmıştır.

Kuruluşundan itibaren “İş Yaşımına En Yakın Üniversite” sloganıyla kendini tanıtan Okan Üniversitesi, öğrencilerine birçok alanda staj olanağı sağladığı gibi sanayi işbirliğine ilişkin olarak da Türk Telekom AŞ ve DEİK ile işbirliği projeleri imzalamıştır.

Sürekli eğitim merkezi OKSEM Ocak 2004 tarihinde faaliyete geçmiştir.
2004
2004-2005 öğretim yılında da Almanca Mütercim Tercümanlık, Rusça Mütercim Tercümanlık, Endüstri Mühendisliği Ve Uluslararası Ticaret Bölümleri öğretime başlamıştır.

2004-2005 Eğitim – Öğretim yılında üniversitemiz Türkiye sıralamasında ilk 400 içerisinde yer alan öğrenciler tarafından tercih edilmiş, dil puanıyla ilk 2000den öğrenci alan üniversiteler arasında 3. sıraya geçmeyi başarmıştır.

3 Haziran 2005 tarihinde Güzel Sanatlar Fakültesi açılmıştır.
2006
Hızla büyüyen üniversitemiz, 2006-2007 öğretim yılından itibaren yeni ve modern Tuzla Kampüsü’ne yerleşmiştir. Çağdaş mimarisiyle öne çıkan Tuzla Kampüsü, modern bir üniversitenin sahip olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Tuzla Kampüsü öğrencilerin en verimli şekilde eğitim almalarını sağlayacak modern derslikler, bilgisayar ve teknik laboratuvarlar, kütüphane, konferans salonları, spor merkezleri, kafeterya ve restoranlarla donatılmıştır. Kampüs, Sabiha Gökçen Havaalanı’na, F1 Pisti’ne yakınlığıyla da farklı imkânlar sunmaktadır.
2007
‘İş Yaşamına En Yakın Üniversite’ sloganıyla hareket eden Okan Üniversitesi 2006 – 2007 öğretim yılında ilk mezunlarını vermiş; alanlarında uzman akademik kadrosu, eğitime çağdaş yaklaşımı ile birinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş yaşamına hazırlayan, uygulamaya dönük çalışmalarıyla teori ve pratiği bir araya getiren üniversitemiz, mezunlarının hepsini iş hayatına kazandırarak bu iddiasını da gerçekleştirmiştir.
2007 Yılında Okan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu açılmıştır, öğrenci alımına başlamıştır.
2007-2008 öğretim yılında yeni öğretim binası açılarak, ‘Türkiye’de İş Dünyası ve Girişimcilik’ dersini işletme bölümü ders programına eklenmiştir.

Eğitim ile iş dünyası arasında köprü oluşturmayı hedefleyen Okan Üniversitesi, öğrencilerinin birinci sınıftan başlayarak İş Yaşamına Hazırlık Programı kapsamında işletmelerde görev almalarını sağlamaktadır. Böylece öğrenciler iş yaşamını tanımakta, teori ile pratik arasında ilişki kurarak bilgi ve becerilerini artırmanın yanı sıra motivasyon da kazanmaktadır. İş Yaşamına Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilmekte ve mezun olduklarında diplomalarına iş tecrübesine ilişkin sertifikalar da eklenmektedir.
2008
2008 yılında faaliyete geçen Sosyal Merkez’de, cep sineması, sauna, kafeteryalar, kokteyl salonu, alışveriş merkezi, kulüp odaları bulunmaktadır. Öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri için üniversitemizin Yaşam Merkezi binasında 400 kişilik spor merkezi hizmete açılmıştır. Fitness salonu, yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol, voleybol, futbol sahalarının bulunduğu spor merkezi öğrencilerin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için tasarlanmıştır.

2008-2009 eğitim öğretim yılında Hukuk Fakültesi ile Meslek Yüksek Okulu örgün ve ikinci öğretim olmak üzere 29 bölümüyle eğitime başlamıştır.

Üniversitemizde sadece 3 üniversitede bulunan ortak programa geçilmiş, böylece öğrencilerin istedikleri bölümleri seçerken zaman kazanmalarına olanak veren bir yapı oluşturulmuştur.

Okan Üniversitesinin sağlık alanında daha sonraki yıllarda önemli boyutlara ulaşacak hamlesinin ilk adamı olarak Sağlık Bilimleri Yüksekokulu 18.08.2009 tarihinde kurulmuştur.
2010
2009-2010 yıllarında Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi binası ile Güzel Sanatlar Fakültesi – Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu binaları tamamlanmış ve eğitime yeni binalardan başlanmıştır.

Çince ve Rusça sınav merkezi haline gelen Okan Üniversitesi Franklin Üniversitesi, Ball State Üniversitesi ve üç Çin üniversitesiyle işbirliği protokolleri imzalayarak uluslararası atılımına bu yılda da devam etmiştir.

Üniversitemiz 2009-2010 döneminde 4.dönem mezunlarını vermiştir.

Bu yıl içerisinde gerçekleştirilen ve üniversitemizce bir sosyal sorumluluk projesi olarak desteklenen CNN Türk’teki Sınav Günlüğü programı kamuoyundan geniş destek alarak birçok öğrencinin ufkunu açmıştır.
2011
19 Aralık 2011 günü Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsünde gerçekleştirilen tören ile İstanbul’un ilk Rus Kültür merkezi Okan Üniversite bünyesinde açılmıştır.
2011 Haziran ayında Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsünde test sürüşü lansmanı gerçekleşen Otonom Sürücüsüz Araç ilk turlarını başarıyla gerçekleştirilmiştir.
26.10.2011 tarihinde Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi kurulmuştur.
2012
Okan Üniversitesi, 13-14 Haziran 2012 tarihlerinde ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Finans Kongresine ev sahipliği yapmış, kongrede İstanbul’un finans merkezi olma yolundaki hedefleri ve stratejileri masaya yatırılmıştır.
2012 yılında Okan Üniversitesi bünyesinde yüksek lisans ve doktora programlarını yürütecek Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile Ön lisans programlarını yürütecek Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu eğitim hayatına başlanmıştır.
2013
16 Eylül 2013 tarihinde Tuzla Kampüsü’nde düzenlenen törenle 2013-2014 Akademik Yılı açılış töreninin ardından Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerine ev sahipliği yapacak olan Türkiye’nin ilk Tıp ve Sağlık bilimleri Eğitim Kompleksi’nin temel atma töreni gerçekleştirilmiştir.
16 Aralık 2013 tarihinde ise Okan Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi eğitim ve öğretime açılmıştır.
2014
Okan Üniversitesi, 2014-2015 öğretim yılına 8 fakülte (Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi), 2 yüksekokul (Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu) ve 2 meslek yüksekokulu (Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu) ile devam etmiştir.

Okan Üniversitesi kampüslerinde bilginin gizlilik ve bütünlüğünü korumak, sürekli erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla aldığı tüm tedbirleri ile ISO 27001 Uluslararası Bilgi Güvenliği Standardı’na sahip ilk Türk Üniversitesi olarak tarihe geçmiştir.

Okan Üniversitesi 15. kuruluş yıl dönümünde Diş Hekimliği Fakültesi Eğitim ve Uygulama Hastanesi’ni açmanın gururunu yaşamıştır.
2014 – 2015 akademik yılında Tıp Fakültesi ile birlikte ilk öğrencilerini alan Diş Hekimliği Fakültesi saygın akademik kadrosu ve son teknoloji ile donatılmış eğitim alt yapısıyla sağlık eğitimine ivme kazandırmıştır.
2015
Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde 2’si kızlar, 2’si erkekler için olmak üzere 4 yurt binasına ek olarak inşa edilen Meral Okan Öğrenci Yurdu ile 2015-2016 Akademik Yılı’nda Tuzla Kampüsümüzdeki yurtların kapasitesi toplam 1500 öğrenciye ulaşmıştır. Yurtlarda, etüt odaları, yemek salonu, kafeterya ve temizlik servisi, çamaşırhane, gece-gündüz yurt güvenliğini sağlayan güvenlik ekibi, sürekli doktor bulunan reviri, kablolu ve kablosuz internet sistemi bulunmaktadır.

Okan Üniversitesi, sadece ABD’nin değil tüm dünyanın cazibe merkezi olarak kabul edilen Miami’de Amerikan yasalarına göre kurulan Okan International University’nin açılışını 15 Mayıs 2015’te Miami’de gerçekleştirmiştir.
Okan Üniversitesi yine bu yıl içerisinde konservatuvar açmış ve Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin temelini atmıştır.

1999’da kurulan Okan Üniversitesi Türkiye’nin en dinamik eğitim kurumlarındandır. 14,000’den fazla öğrencisi bulunan üniversite altı fakülte, iki enstitü ve üç yüksekokulu ile 53 lisans, 42 lisansüstü ve 11 Doktora programı sunmaktadır. Bunların yanı sıra, iki yıllık önlisans programları sunan Meslek Yüksekokulu aracılığıyla öğrencileri profesyonel iş yaşamına hazırlamaktadır.

Dünya üniversitesi olma vizyonuyla hareket eden üniversite “İş Yaşamına En Yakın Üniversite” sloganıyla uzman akademik kadrosu ve çağdaş eğitim yaklaşımıyla birinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş yaşamına hazırlamakta, uygulamaya dönük programlarıyla teori ve pratiği buluşturmaktadır. Üniversite bünyesindeki Kariyer Merkezi gibi birimler sayesinde öğrenci ve mezunlarına istihdam anlamında destek olmaktadır. İngilizcenin yanı sıra Rusça, Arapça ve Çince gibi yabancı dilleri öğrenme imkanı sağlamaktadır.

Kampüs, öğrencilerin en verimli şekilde eğitim almalarını sağlayacak modern derslikler, bilgisayar ve teknik laboratuarlar, teknik donanımlara sahip sanat atölyeleri, kütüphane, konferans salonları ve araştırma merkezleriyle donatılmıştır.

Uluslararasılaşmaya büyük önem veren Okan Üniversitesi uluslararası akademik işbirlikleri ve uluslararası öğrenci temini ile tam bir “dünya üniversitesi” olma hedefindedir. Eğitimde ilklerin temsilcisi olan Okan Üniversitesi, Avrupa Birliği tarafından finansal olarak desteklenen Erasmus değişim programı üyeliğinin yanı sıra, Uluslararası Öğrenci Değişim Ağına (ISEP) üye olan ilk Türk üniversitesi olmanın ayrıcalığını yaşamaktadır. Geniş işbirlikleri ile Okan Üniversitesi, öğrencilerine dünya çapında 400 farklı kurumda değişim, çift diploma ve yaz okullarına katılma olanakları sunmaktadır.

250 dönümlük bir alana kurulu olan Tuzladaki ana kampüs, Uluslararası Sabiha Gökçen Havalimanına ve Formula 1- İstanbul Park’a çok yakındır. Okan Üniversitesi ayrıca şehir merkezlerinde yer alan üç ayrı lokasyonda eğitim vermekte, sunduğu akademik ve kültürel olanakların yanı sıra yurtdışından gelecek öğrencilere İstanbul’un da kapılarını aralamaktadır. Çağlar boyu Bizans, Osmanlı gibi büyük ve köklü imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan İstanbul, günümüzde Türkiye’nin iş, finans, sanat, kültür ve eğlence merkezidir. Avrupa ve Asya kıtalarını bağlayan bu özel şehir, çok sayıda saray, müze, camii gibi tarihi yapıta ev sahipliği yapmanın yanı sıra yıl boyunca süren uluslararası film festivalleri, sanat sergileri ve moda haftaları gibi etkinlikler ile heyecan verici bir deneyim sunmaktadır.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.