Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

1882 yılında kurulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır. Üniversitenin binaları şehre dağılmış durumdadır. Rektörlük, Güzel SanatlarFakültesi, Mimarlık Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen ve Teknoloji Enstitüsü, Araştırma ve Uygulama Merkezi, Oditoryum ve Sanat Galerisi Fındıklı’da, Fen ve Edebiyat Fakültesi, Modern Dans ve Meslek Yüksekokulu Bomonti’dedir. Devlet Konservatuvarı Akaretler’de; Sinema – Televizyon Merkezi Balmumcun’da; Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Salıpazarı’nda; İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Antrepo 5  Salıpazarı’ndadır. Rektörlük Araştırma Merkezi Kilyos, Gümüşdere’de. Üniversite, aynı zamanda, ana kampüse çok yakın bir müze ve bir sanat kültür merkezi işletmektedir.

Sanat ve bilimle ilgilenen yedi bin öğrenciden fazla öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitemiz, her yıl öğrenci kabul etmeye devam etmektedir. Özellikle, sanat deyince Türkiye’de akla gelen ilk üniversite Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’dir.

Üniversitede toplam 400 idari personel ile birlikte yaklaşık 600 öğretim elemanı bulunmktadır. Tüm fakülteleri kullanımına açık gelişmiş stüdyolar ve laboratuarlar bulunmaktadır.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, turunun Türkiye’deki ilk örneğidir. Müze koleksiyonu Heykel, Resim, İkon, Hat, Seramik ve diğer eserler olmak üzere toplam 12.000 eserden oluşmaktadır. 19. yy.’ın ortalarından günümüze kadar olan dönemi kapsayan bu koleksiyon, Türk sanatının en önemli yapıtlarını içermektedir. Ayrıca Bruegel, Bonnard, Derain, Levy, Marquet, Picasso, Utrillo, Vlamink gibi unlu sanatcıların eserleri de koleksiyonunun onemini artırmaktadır. Müzede yıl boyunca çeşitli sergi etkinlikleri yapılmaktadır.

Tophane -i Amire 1453-1470 yılları arasında inşa edildiği hesaplanmaktadır. Üniversite tarafından restore edilen bina, 1998 yılından itibaren bir Kültür ve Sanat Merkezi olarak çeşitli sanatsal etkinlikler ve sergiler için kullanılmaya başlanmıştır. Üniversitenin birimlerinin hazırladığı etkinliklerde kullanılan, merkez binada yer alan, oditoryum ve 150 kişilik konferans salonu bulunmaktadır. Oditoryumda görsel ve işitsel teknik olanaklar mevcuttur. Balmumcu’da bulunan Sami Şekeroğlu Sinema – Tv Merkezi Sinema-Tiyatro-Film gösterimleri için ağırlıklı olarak kullanılır .

Mimar Sinan ve Osman Hamdi Salonları Fındıklı’daki merkez kampüsde bulunmaktadır. Ayrıca Bomonti Kampüsünde iki performans ve bir sergi salonu bulunmaktadır.

 

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.