Kapadokya Meslek Yüksekokulu

Kapadokya Meslek Yüksekokulu
Kapadokya Meslek Yüksekokulu

İlke Eğitim ve Sağlık Vakfı Kapadokya Meslek Yüksekokulu (Kapadokya MYO) bölge yerel yönetimleri, yerel ticaret ve sanayi kuruluşları, devlet çalışanları, işadamları ve akademisyenlerden oluşan bir grubun bir araya gelmesi ile 2005 yılında kurulmuştur.

“Kapadokya Ekonomik Bölge Kalkınma Planı” hedefleri doğrultusunda, İç Anadolu’da çok ciddi boyutlara varan dış göçü önlemek, gençlerin kendi ayakları üzerinde durabilecekleri becerilerle donatılmalarını sağlamak üzere “imece usulü” ile kurulmuş olan okul, fevkalâde özgün bir vakıf yüksekokul modeli olarak ülkemizde tektir.

Akademik bilgileri iş dünyasının ihtiyaçları ile harmanlayarak öğrencilerini çalışma ortamlarına hazır şekilde mezun etmeyi hedefleyen okulun kurucuları ve yönetim ekibi arasında Alev Alatlı ve İlber Ortaylı gibi akademisyenlerin yanında Ömer Faruk Berksan ve Semih Orcan gibi iş adamları da yer almaktadır.

Uygulamalı eğitim ve sektör işbirlikleriyle meslek eğitim alanında pek çok ilklere ve başarılara imza atmış Türkiye’nin en özgün mesleki eğitim okuludur. Eğitim – sektör analizleri doğrultusunda yabancı dil ve meslek sertifikaları destekli sürekli güncellenen eğitim programlarıyla öğrencilerine nitelikli bir meslek edinme fırsatı sunar. Eğitim verdiği alanlarda usta-çırak ilişkisini, öğrenci-sektör buluşmasını ön planda tutar. Ezbere dayalı yöntemlerde uzak durur, uygulamayla perçinlenen kalıcı bilgiye inanır. Kurulduğu yıl 5 program ve 68 öğrenci ile eğitime başlamış olan Yüksekokulumuz, halen, 23 farklı programı, 100 öğretim elemanı ile 2000’ün üstünde öğrenciye eğitim vermektedir.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.