İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), 03.07.1992 tarihinde yayınlanan 3837 sayılı kanunla 16.11.1992 tarihinde Fen Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi ve Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile çalışmalarına başlamıştır.

İYTE, özellikle teknolojik alanda üst düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma yapma temel amacı ile kurulmuş bir devlet üniversitesidir ve eğitim dili İngilizcedir. İYTE lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim vermekte olup bugün dünyada en gelişmiş teknik üniversite modeli olan yüksek teknoloji enstitülerinin ülkemizdeki iki örneğinden biridir.

Fakülte ve bölümler, 1994 yılında öncelikle lisansüstü programların açılması ile faaliyete geçmiş, 1998 yılında da lisans programlarına öğrenci alımına başlanmıştır. İYTE, kurulduğu günden 1999’a kadar İzmir şehir merkezinde hizmet vermiş, 1999’dan itibaren de kademeli olarak, Urla- Gülbahçe’deki kampüsüne taşınmıştır. Yaklaşık 3500 hektar alana sahip olan İYTE’de, 132.000 m²’ye yakın bir kapalı alanda eğitim-öğretim ile araştırma faaliyetleri sürdürülmektedir.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.