İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), teknik öğretimde 240 yılı aşan parlak geçmişi, çağdaş eğitim ortamı, güçlü akademik kadrosuyla mühendislik ve mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir.

Temelleri 1773 yılında Mühendishane-i Bahr-i Hümayun ile atılan İTÜ, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yenileşme hareketlerinin öncülüğünü üstlenmiş, Cumhuriyet döneminde ise ülkemizin imarına, modernizasyonuna ve yönetimine damgasını vurmuştur. Türkiye’nin yollarında, köprülerinde, barajlarında, fabrikalarında, binalarında, enerji santrallerinde, haberleşme ağlarında, köylerinde ve kentlerinde İTÜ’lü mühendislerin ve mimarların alın teri vardır. Türkiye’nin sayısız ilk ve tek niteliğindeki çalışmasına İTÜ imza atmıştır. Türkiye’nin ilk küp uydusunu, ilk elektrikli minibüsünü, ilk hidrojen ile çalışan teknesini, ilk insansız otomobilini, ilk yerli bilgisayarını İTÜ yapmış, ilk televizyon yayınını gerçekleştirmiş, ilk üniversite radyosunu kurmuştur.

İTÜ, köklü tarihi, güçlü akademik kadrosu ve nitelikli eğitim ortamıyla, mühendislik ve mimarlık eğitimi ile özdeş bir dünya markasıdır. Dünya çapında geçerliliği olan “Yetkin Mühendislik Belgesi”ni alabilmek için Amerika merkezli yapılan sınava Türkiye’den sadece İTÜ mezunlarının katılma hakkı vardır. Sadece teknik eğitimle markalaşmakla kalmamış, sanat ve ekonomi alanları üzerine eğitim verdiği lisans ve lisansüstü programlarıyla da güçlü akademik varlığını pekiştirmiştir.

İTÜ, Türkiye’de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin tanımını yapan ve bu tanımı her zaman güncel tutmayı başaran, geleneksel yapısını korurken modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunan, güçlü yurt dışı ilişkileriyle öğrencilerinin sadece ülke sınırları içinde değil, uluslararası ortamlarda da öncü olacak şekilde yetiştiren bir devlet üniversitesidir.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.