İstanbul Medeniyet Üniversitesi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi
İstanbul Medeniyet Üniversitesi

İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ), Temmuz 2010’da Türkiye Cumhuriyeti’nin 98. devlet üniversitesi olarak kuruldu. 11 fakülte, 2 yüksekokul ve 4 enstitüden oluşan üniversitenin ana yerleşkesi, İstanbul Anadolu Yakası D-100 Karayolu üzerinde Üsküdar ve Kadıköy ilçe sınırlarındadır.

Üniversite İstanbul Valiliği ve Sağlık Bakanlığı ile yaptığı protokolle Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, “T.C Sağlık Bakanlığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi” adını aldı ve sağlık hizmetlerini İMÜ Tıp Fakültesi ile birlikte yürütmeye başladı. Aynı süreçte üniversitenin kullanımına tahsis edilen Kadıköy-Merdivenköy mevkiinde yer alan eski Devlet Malzeme Ofisinin idari binasına, rektörlük ve rektörlüğe bağlı birimler 24 Ekim 2011 tarihinde taşındı. Ana yerleşke proje ve uygulamaları aynı mevkide, D-100 Karayolunun sağ ve solunda toplam 274.366 metrekare arsa üzerinde devam etmektedir.

Ana yerleşkesine taşınmasını müteakip eğitim-öğretim çalışmalarına da başlayan üniversite, Maltepe’de geçici bir yerleşke oluşturdu. Üniversite, 2011-2012 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde lisansüstü eğitimine, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı güz döneminde de lisans eğitimine başladı. Bu dönemde Siyasal Bilgiler ve Edebiyat Fakültesinin bazı bölümleri ilk lisans öğrencilerini kabul ettiler. 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde de Tıp Fakültesine öğrenci alımı ile eğitim-öğretim sürecini sürdürmeye devam etmektedir.

Üniversite, eğitim-öğretimin yanı sıra medeniyet konferansları, sempozyumlar, Çocuk Üniversitesi gibi proje ve faaliyetler düzenlemekte; ulusal ve uluslararası düzeyde çok sayıda ziyaret, arama konferansı, işbirliği ve organizasyon gerçekleştirmektedir. Üniversite, yenilikçi, girişimci bir yaklaşım ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

Üniversiteye kayıt yaptıran öğrenciler, İngilizce hazırlık eğitimine Maltepe Yerleşkesinde Yabancı Diller Yüksekokulu’nda devam etmektedir. Diğer tüm lisans bölümleri Göztepe Kuzey yerleşkesinde (Ünalan) öğrenim görmektedirler.

NEDEN İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ?

11 fakülte, 4 enstitü ve 2 yüksekokuldan oluşan yeni nesil  devlet üniversitesi,

Yenilikçi ve girişimci bir üniversite kararlılığı,

-Bilim ve teknolojinin üretildiği, araştırma odaklı özgün bir üniversite,

Dünya vizyonuna sahip genç nesiller yetiştirme hedefi,

 Araştırma odaklı bir eğitim müfredatı,

Öğrencilerine uluslararası alanda yarışabilmeleri için İngilizce hazırlık ve çoğu programlarda en az 0 İngilizce eğitim,

Dünyaca tanınmış üniversitelerle uluslararası işbirliği,

İnsan ve toplum odaklı çalışmalarıyla medeniyetleri buluşturması,

Genç, aktif, dinamik ve alanında başarılı bir akademik kadro,

Şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir kampüs,

Öğrencileriin akademik, kişisel, sosyal ve kültürel gelişimlerinde profesyonel ekip desteği,

Modern bir kampüs ve zengin bir araştırma kütüphanesi,

Öğrencilerine demokratik bir ortam,

Araştırma odaklı olmanın getirdiği @ lisansüstü öğrenci hedefi,

Öğrencilerine, öğrenci değişim programları ile dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim alma fırsatı,

Yenilikçi bir anlayışla ulusal ve uluslararası birçok konferans,  panel, etkinlik organizasyonu.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.