İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi
Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi 1984 yılında Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olarak kurulmuş, 1986’da eğitime başlamıştır.

Eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür-sanat etkinlikleri, öğrenci ve mezunlarının başarıları ile Bilkent Üniversitesi, dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumlarındandır.

Bilkent Üniversitesi, öğrencilerine kaliteli bir eğitim, renkli bir üniversite yaşamı ve güvenli bir gelecek sunmaktadır.

Dünyanın yükseköğretim alanındaki öncü yayınlarından Times Higher Education (İngiltere) ve sektörel bilgi analizi lideri Thomson Reuters (ABD) tarafından 2014’te hazırlanan Asya’nın en iyi 100 üniversitesi sıralamasında Bilkent 31. sırayı almıştır. Bilkent Üniversitesi, yine Times Higher Education ve Thomson Reuters arafından bu yıl yayımlanan dünyanın en iyi 100 genç üniversitesi (son 50 yıl içinde kurulmuş üniversiteler) listesinde 28. sırayı almış, 2013 yılında ise mühendislik ve teknoloji alanında dünyanın en iyi 98. üniversitesi olmuştur.

Bilkent Üniversitesi’nin yüksek eğitim kalitesini sağlayan başlıca unsurlar; araştırmacı ve üretken öğretim kadrosu, yenilikçi eğitim programları, modern derslikleri ve laboratuvarları, benzersiz kütüphanesi ve öğrencilerin kişisel gelişimine verdiği önemdir. Üniversitenin tüm eğitim programları, kariyerlerinde hızla ilerleyecek mezunlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bilkent Üniversitesi’nde 9 fakülte ve 2 yüksekokul bünyesinde toplam 32 lisans ve 48 lisansüstü programı vardır. Üniversite genelinde yılda 2.000 farklı ders verilmektedir.

Uluslararası bir kurum olan Bilkent Üniversitesi’nde eğitim dili İngilizce’dir. İngilizce eğitim sayesinde öğrenciler, alanlarında yayımlanmış evrensel bilgilerden yararlanabilmekte ve dünyadaki gelişmeleri yakından  izleyebilmektedir. Mesleki İngilizce bilgisi, Bilkent mezunlarına en iyi iş ve eğitim seçeneklerinin kapılarını açmaktadır.

Bilkent Üniversitesi, öğrencilerin hem kişisel gelişimine hem de iyi vakit geçirmelerine olanak tanıyan bir kampüse sahiptir. Kampüste yıl boyunca çok sayıda festival, konser, sergi, söyleşi, seminer, film gösterimi, tiyatro oyunu ve öğrenci kulübü etkinliği düzenlenir. 4.000 kişilik ODEON Gösteri Merkezi, hem üniversitenin hem başkentin kültür ve eğlence hayatına renk katar. Üniversitenin spor merkezi ise modern tesisleri, kursları ve turnuvalarıyla öğrencilere sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırır.

Bilkent Üniversitesi, öğrencilerini parlak bir geleceğe hazırlar. Meslek bilgileri, girişimcilikleri ve yüksek özgüvenleriyle Bilkent mezunları, iş çevrelerinin ve yükseköğretim kurumlarının öncelikli tercihlerindendir. Yetiştirdiği 35.000’i aşkın mezun ve bu mezunların dünyanın dört bir yanında gösterdiği başarılar, Bilkent Üniversitesi’nin en güçlü referansıdır.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.