Fırat Üniversitesi

Fırat Üniversitesi
Fırat Üniversitesi

FIRAT ÜNİVERSİTESİ

Kültür, tarih ve doğanın buluştuğu medeniyetler şehri, Elazığ.  Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Elazığ, M.Ö. 6000’li yıllara uzanan tarihi, Anadolu’ya ışık tutan kültürel birikimi, Türkiye’ye benzeyen üç tarafı göller ile kaplı coğrafi karakteri, ender doğal güzellikleri ve çağdaş şehir yapısı ile Ülkemizin ve Doğu Anadolu’nun güzellikler diyarı.

Medeniyetleri kucaklayan Elazığ’da, çağın ötesini gören, bilgi ve aklın temsilcisi Fırat Üniversitesi, Elazığ’ın, bölgemizin ve Türkiye’nin  büyük hedeflerine destek vermek için organize olmuştur. Fırat Üniversitesi vizyonu, küresel bilginin ve insanlığın gelişmesine katkı sağlamak üzere dizayn edilmiştir.

Fırat Üniversitesi, ulusal ve uluslararası ortamlarda mensubu olmaktan övünç duyulan, vereceği eğitim-öğretim, yapacağı bilimsel araştırmalar ile Türkiye’nin, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmasına katkıda bulunacak lider bir üniversite olmak için çalışmakta ve Doğu’nun yükselen ışığı olmaya devam etmektedir.

45 yıllık bilgi birikimi ile  binlerce öğrenciyi mezun ederek meslek sahibi yapan Fırat Üniversitesi, 32.500 öğrencisi, 1453’ü akademik olmak üzere 2967 personeli ve 7 milyon m2’ye ulaşan toplam alanı ile ülkemizin ve bölgesinin  en büyük üniversitesidir.

Fırat Üniversitesi; önlisans, lisans, yükseklisans ve doktora seviyelerinde 208 bölüm ve anabilim dalı düzeyinde öğrenim sürdürmektedir. Akademik eğitime ek olarak bilimsel düzeyde yoğun çalışma düzeni,  öğrencilerin hem entelektüel gelişiminde hem de mesleki bilgi ve becerilerinin işlevsel, güncel ve yeni bilgiler ile donamasına uygun bir zemin hazırlar.

Ülkemizdeki URAP benzeri, Küresel düzeyde farklı kuruluşlar tarafından yapılan üniversitelerin bilimsel sıralamasında; Fırat üniversitesi, Elazığ’ı ve ülkemizi gururlandıracak derecelere sahiptir. Fırat Üniversitesi Dünya’da 150 bin civarındaki yüksek öğrenim kuruluşu içinde 1030. Sırada, ülkemizde ise 12. Sıradadır. Mühendislik bilimlerinde 6., Sosyal bilimlerde ise 13. Sırada yer alarak başarısı bilimsel indekslerce onaylanmıştır. Fırat üniversitesi, Ülkemizde Ankara ve İstanbul gibi devlet ve özel sektörün geniş imkanlarını hızlı ve fazla kullanma potansiyeline sahip  üniversitelerin büyük bir bölümünü geride bırakması, bu başarıyı daha anlamlı kılmaktadır.

Fırat Üniversitesi yerleşkesi içerisinde 2007 yılında kurulan, 3500 metre kare kapalı alanda faaliyetlerini sürdüren FIRAT TEKNOKENT, 30 ‘a yakın AR-GE FİRMASI VE 35 personeli ile Fırat Üniversitesinde Teknolojik geliştirme açısından birçok başarılı projeye imza atarak bunların hayata geçmesini sağlamıştır. İl, Bölge ve Ülke ekonomisine katma değer sağlamada öncülük yapmıştır.

Eğitim hayatına; Fen Edebiyat, Veteriner ve Mühendislik Fakülteleri’nin açılmasıyla birlikte başlayan Fırat Üniversitesi, gelişimini hızla sürdürerek bugün bünyesinde; 4 Enstitü, 13 Fakülte, 3 Yüksek Okul, 9 Meslek Yüksek Okulu, 1 Devlet Konservatuarı ile yirmiden fazla Araştırma Merkezini barındırmaktadır.

Fırat Üniversitesi’nde;  Eğitim, Fen, İnsani ve Sosyal Bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, İletişim, Mühendislik, Su Ürünleri, Teknik Eğitim, Teknoloji, Tıp, Veteriner, Mimarlık ve Diş hekimliği  fakülteleri ile; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Elazığ Sağlık Yüksekokulu ve Devlet Konservatuvarında lisans düzeyinde öğrenim verilmektedir. Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, eğitim bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitülerinde ise yüksek lisans ve doktora eğitimleri ile ülkemizin nitelikli akademik ve teknik personel ihtiyacını karşılamaya yönelik sürdürülmektedir.

Üniversite bünyesinde ayrıca; Baskil, Karakoçan, Kovancılar, Maden, Sağlık Hizmetleri, Sivrice, Sosyal Bilimler, Keban ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokullarıyla önlisans seviyesinde kaliteli bir eğitim hizmeti verilirken, İl çe merkezlerinde açılan meslek yüksek okulları, küçük yerleşim birimlerinin gelişimine de destek vermektedir.

Fırat Üniversitesi diploması, AB tarafından diploma etiketi ile ödüllendirilmiştir. Yani Fırat üniversitesi mezunları AB ülkelerinde iş ve personel talebine, başvuru yapacak düzeye erişmişlerdir.  Ayrıca ABD ve diğer ülkelerde yürütülen ortak programlar ile öğrencilerine, uluslararası ve ulusal çift diploma şansı verilmiştir.

Fırat Üniversitesi öğrenci ve öğretim elamanlarını, Avrupa Birliği kapsamında yer alan Erasmus, Comenius, Grundtvig, Leonardo da Vinci, Youth, Marie Curie ve IAESTE gibi programlarla yurtdışına, hem eğitim alma hem de ders verme etkinlikleri kapsamında farklı süreler için AB ülkelerine göndermektedir. Benzer programlarla, Avrupa Ülkelerinden öğretim üyeleri ve öğrencileri de üniversitemizi ziyaretler etmektedir. Bu anlamda Fırat Üniversitesi bölgemizin en yüksek Erasmus hibesine sahip üniversitesidir. Ayrıca Dünya Üniversiteler Konseyi, Yunus Emre Enstitüsü ve Mevlana gibi benzer öğrenci-öğretim üyesi değişim programları, AB ülkeleri dışında, küresel düzeyde pek çok üniversite ile işbirliği içinde yürütülmektedir.

Fırat Üniversitesi sadece diploma veren bir eğitim kuruluşu değildir. Öğrencilerine sunduğu sosyal ve kültürel imkanların yanı sıra çok amaçlı sosyal ve sportif mekanlarıyla da ülkesinin en iyileri arasına girmeyi başarmıştır.

Fırat Üniversitesi, öğrencilerinin her türlü sağlık sorununu da modern hastanesinde çözüme kavuşturmuştur. Tıp fakültesinin araştırma ve uygulama merkezi olan Fırat Tıp Merkezi,  1984 yılından itibaren tüm üniversite personeli ile öğrencilerinin sağlıklı bir yaşam geçirmelerini sağlamakta, Elazığ ve Bölgeye nitelikli sağlık hizmetleri sunumu yapmaktadır.

Kullandığımız üniversite logosu, Fırat Üniversitesini kucaklayan Elazığ’a ait bir kilim desenidir. Biliyoruz ki bizimle beraber olan ve aramıza katılan tüm arkadaşlarımız, öğrencilerimiz o kilimin birer deseni olacak ve öğrendikleri ile formasyonları ile vizyonları ile Anadolu’yu nakış nakış dokuyacaktır.

Burası Fırat Üniversitesi, Medeniyetlerin beşiğinde Elazığ’ın aklını ve kalbini oluşturan, modern, güvenli, sıcak bir eğitim yuvası. Doğunun ışık saçan yıldızı.

Burası FIRAT ÜNİVERSİTESİ. DOĞRU TERCİH FARKLI ÜNİVERSİTE vizyonu ile sizleri de aramızda görmek isteriz.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.