Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

Adını Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’den alan Üniversitemiz Eskişehir’de kurulu olup kuruluşu 1970 yılına dayanır.

Birimlerinin büyük bir bölümü 1700 dönüm arazi üzerine kurulu Meşelik Yerleşkesinde yer almaktadır. Meşelik Yerleşkesine bitişik Meşelik Ormanı çok büyük bir rekreasyon alanı oluşturmaktadır.

Diğer yerleşkeler; Bademlik, Çamlık, Ali Numan Kıraç, Organize Sanayi Bölgesi, Sivrihisar, Mahmudiye ve Çifteler Yerleşkeleridir.

Ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde toplam 26.500 öğrencisi bulunan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi halen; 10 fakülte, 2 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, rektörlüğe bağlı  3 bölüm, 23 araştırma ve uygulama merkezi ile öğrenci odaklı bir üniversite olarak eğitim-öğretime devam etmektedir.

Tıp Fakültemiz 1211 öğrencisi ve 300’e yakın tıpta uzmanlık öğrencisi olan, ISO 9001 kalite yönetim sistemi belgesine sahip 1100 yatak kapasiteli Eğitim, Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile eğitim ve hizmette önemli bir birimimizdir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri çift anadal ve yandal programları sayesinde kendi lisans programları dışında bir başka programdan diploma ya da sertifika alabilme imkanına sahiptir.

2011 yılında uygulamaya geçen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mobil uygulaması ile üniversitemiz Türkiye’nin ilk mobil üniversitesi olmuştur. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri bu uygulama ile akademik hayatlarıyla ilgili tüm konularda kendilerine bilgi sağlayıp rehberlik edecek ve kendi aralarında sosyal paylaşımlarda bulunmalarına imkân tanıyacak mobil teknolojiyi kullanacaktır.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişim programı olan ERASMUS’tan bugüne kadar toplam 893 öğrencilerimiz yararlanmıştır. Anlaşmalı olduğumuz üniversitelerden toplam 52 öğrenci kurumumuzda öğrenim görmüştür. 2013 – 2014 akademik yılı itibariyle Erasmus programı kapsamında toplam 125 ikili anlaşmamız bulunmaktadır.

Farabi Değişim Programı kapsamında 2009-2010 akademik yılından itibaren toplam 174 öğrencimiz anlaşmalı olduğumuz kurumlarda öğrenim görürken, diğer üniversitelerden gelen 343 öğrenci kurumumuzda öğrenim görmüştür.2013-2014 akademik yılı itibariyle toplam 70 üniversite ile anlaşmamız bulunmaktadır.

Mevcut Mevlana Değişim Protokolü sayımız 7 olup henüz program kapsamında öğrenci değişimi gerçekleşmemiştir.

Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında 2012 yılında 80 olan proje sayımız 2013 yılı Kasım ayı itibariyle 103’tür. Ayrıca Rektörlüğümüze bağlı Proje Destek Birimimiz de bulunmaktadır.

Üniversitemiz Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi, bu yıl 5 kıta ve 50 ülkeden gelen 160 öğrenciye Türkçe öğretmeye devam etmektedir.

Yine TÜLOMSAŞ ile üniversitemiz arasında disiplinlerarası Raylı Sistemler AR-GE ve eğitimi anlaşması imzalanmış olup Raylı Sistemler Kümelenme Derneği’ne üye olan tek üniversiteyiz. Disiplinlerarası diğer programlarımız ise; Biyoteknoloji ve Biyogüvenlik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Nanobilim ve Nanoteknoloji ile İş Sağlığı ve Güvenliğidir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi uzaktan eğitim teknolojilerinin sağladığı esneklik, erişilebilirlik ve sahip olunacak program çeşitliliği sayesinde çalışan kesim ve öğrenciler için çok farklı çözümler sunarak acil eğitim ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 2012 yılında kurulmuş olup bünyesinde yürütülen Tezsiz Yüksek Lisans programında toplam 150 öğrenciye uzaktan eğitim hizmeti vermektedir.

Öğrencilerin sağlık sorunlarını çözmek amacıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde Mediko-Sosyal Merkezi ve bu merkez içinde yerleşik Aile Sağlığı Birimi hizmet vermektedir.

Kütüphanemiz, öğrencilerin ve araştırmacıların serbestçe kullanımına açık  olup, bu yolla pek çok uluslar arası sürekli dergilerdeki yayınlara ücretsiz ve tam metin olarak erişebilmektedirler.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde öğrencilerin, ders dışı zamanlarını değerlendirebilmeleri için çok çeşitli kültürel ve sportif etkinlikler düzenlemektedir. Üniversitede öğrenciler tarafından kurulmuş 86 öğrenci kulübü bulunmakta olup, Kültür Merkezi ve konferans salonlarında; panel, konferans, seminer ve söyleşiler gerçekleşmekte, öğrencilerin, kendi alanlarında söz sahibi konuşmacılar ile buluşları sağlanmaktadır. Yıl boyunca üniversitenin çeşitli ortamlarında sergi, gösteri, tiyatro, müzik dinletisi gibi etkinlikler de yer almakta ayrıca, her yıl Mayıs ayında düzenlenen bahar şenlikleri, unutulmaz gösteri ve yarışmalara sahne olmaktadır.

Spora ayrı bir önem veren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde uluslararası standartlara uygun 1200 seyirci kapasiteli bir Spor Salonu ,Fitness Merkezi ve Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu bulunmaktadır. Ayrıca, açık ve kapalı halı futbol sahaları, tenis kortları ve basketbol sahaları da öğrencilerin kullanımına açıktır.

Öğrenci ve öğretim elemanlarının gönüllü katılımları ile hazırlanan ESOGÜ Haber Dergisinin yanında, 2013 yılında Kongre ve Kültür Merkezi’ndeki yeni stüdyosuna kavuşan ve üniversitenin yerel ve ulusal basında tüm tanıtımlarını yapan ESOGÜ Tv ve internet üzerinden yayın yapan Radyo OGÜ de üniversitemizin tanıtımına destek vermektedir.

Öğrenci ve personel için tüm yerleşkelerde ucuz ve kaliteli yemek çıkarılmakta, öğrenci kafeteryaları ve pastaneler bulunmaktadır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin Meşelik Yerleşkesine bitişik bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı, toplam 4000 yatak kapasiteli Öğrenci Yurtları; şehirde bulunan özel yurtlar öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılamaktadır.

Kültürel değerlere bağlı, halkın içinde bir üniversite olmaya özen gösteren Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, müteşebbis üniversite anlayışı ile bilime ve araştırmaya öncelik veren bir eğitim kurumu olarak, sizlerin hedeflerinize ulaşmanızda her zaman yanınızda olacaktır.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.