Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi

Çukurova Üniversitesi, 1973 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversite kampüsü, Seyhan Baraj Gölü’nün doğu yakasında 20 bin dekar arazi üzerine yerleşmiş muhteşem manzarasıyla doğal bir park görünümündedir. Kent merkezine yalnızca 10 km uzaklıkta olan üniversite, güçlü akademik kadrosu, gelişmiş alt yapısı, öğrencilerin ve çalışanların her türlü sportif, sosyo-kültürel gereksinimlerini karşılayacak modern tesisleriyle ülkemizin sayılı kampüs üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversite kapalı ve açık spor tesisleriyle, uluslararası kano yarışlarının yapılabildiği baraj gölüyle, her türlü sanatsal etkinliklerin yapıldığı alanlarıyla, kolay ulaşım ve yeterli barınma olanaklarıyla, gerek iklimi gerekse yaşam koşullarının kolaylığıyla öğrencilere mutlu bir yaşam ortamı sunmaktadır.

Kurulduğu tarihten günümüze, hem akademik hem de fiziksel koşullar açısından sürekli gelişen, “2013 yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksinde” 17. sırada bulunan üniversitede, bu gün itibarı ile 16 Fakülte, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 3 Enstitü ve 26 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunmaktadır. Ancak bu fakülteden Eczacılık Fakültesi, Ceyhan Mühendislik Fakültesi, Kozan İşletme Fakültesi, Ceyhan Veterinerlik Fakülteleri ve Sivil Havacılık Yüksekokulu yeni kurulmuş birimler olup, henüz eğitim-öğretime başlamamıştır. Yüksekokullarından biri olan Yabancı Diller Yüksekokulu ise sadece yabancı dille eğitim yapan bölümlere hazırlık eğitimi veren bir birimdir.

Ülkemizin en verimli topraklarının bulunduğu Çukurova tarımına önemli katkılar sağlayan, bölge sanayisiyle işbirliği içinde ortak projeler üreten, araştırma ve uygulama referans hastanesiyle Güney ve Güneydoğu bölgesine hizmet sunan, modern ve donanımlı kongre merkeziyle sanatsal ve bilimsel etkinliklere ev sahipliği yapan Çukurova Üniversitesi, insanlarının yüreğine işlemiş sıcaklığıyla Doğu Akdeniz bölgesinin parlayan güneşi niteliğindedir.

Üniversitede, ortalama 45.000 civarında öğrenci eğitim görmektedir. Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinde 3518’i yüksek lisans ve 1300’ü doktorada olmak üzere toplam 4818 lisansüstü öğrenci bulunmaktadır.

Üniversitede uluslararası ve ulusal platformlarda çeşitli ödüller almış akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 453 profesör, 125 doçent, 316 yardımcı doçent, 735 araştırma görevlisi, 211 öğretim görevlisi, 137 okutman ve 66 uzman olmak üzere toplam 2043 akademik kadro bulunmaktadır. Üniversite yeni kurulan üniversitelere öğretim elemanı yetiştirme misyonunu da üstlenmiştir.

Uzun yıllar boyunca bölgenin tek ve lider üniversitesi olan Çukurova Üniversitesi, Adana il ve ilçelerine yayılan fakülte ve yüksekokullarının yanı sıra, bölgedeki Mustafa Kemal Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi gibi pek çok üniversitenin de kuruluşuna katkıda bulunmuştur.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.