Çağ Üniversitesi

Çağ Üniversitesi
Çağ Üniversitesi

Çağ Üniversitesi 9 Temmuz 1997 tarihinde, 4282 Sayılı Yasayla Bayboğan Eğitim Vakfı tarafından, 2547 Sayılı Yasanın Vakıf Yükseköğretim Kurumları’na ilişkin hükümlerine tabi, kamu tüzel kişiliğini haiz olarak kurulmuştur.

Kuruluşunda; Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Meslek Yüksekokulu(MYO), Hazırlık Okulu (İngilizce), Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü yer almıştır. Bilahare; 06.11.1997 tarih ve 97/10212 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Üniversite Rektörlüğüne bağlı Hukuk Fakültesi de kurulmuştur.

Çağ Üniversitesi bünyesinde Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne bağlı Uluslararası İlişkiler, Uluslararası İşletme, Uluslararası Finans ve Bankacılık, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Lojistik, Turizm İşletmeciliği; Fen – Edebiyat Fakültesi bünyesinde Psikoloji, İngilizce Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik – Bilgisayar Bölümleri; Meslek Yüksekokulu bünyesinde ise Adalet, Bankacılık ve sigortacılık, Dış Ticaret, Lojistik, Halkla İlişkiler ve Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik Bölümü yer almaktadır. Çağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı Yüksek Lisans Programları ise Özel Hukuk, Kamu Hukuku, İngiliz Dil Eğitimi, İşletme Yönetimi (MBA) ve İşletme Doktora Programı bulunmaktadır.

Üniversitenin öğrenci ve öğretim elemanı mevcudu her geçen yıl artış göstermiştir.

1998-1999 döneminde toplam 422 olan öğrenci sayısı, 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde 4000’e ulaşmıştır.

Üniversite ilk eğitime başladığı zaman öğretim elemanı sayısı 25 civarında iken, bugün 250’ye yakın alanlarında uzman ve yabancı öğretim elemanlarından oluşan güçlü bir akademik kadroya sahiptir.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.