Antalya Akev Üniversitesi

Antalya AKEV Üniversitesi
Antalya AKEV Üniversitesi

Kurucu Vakıf 1987 yılında kurulan AKEV,Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı’dır. AKEV Koleji Eğitim Kurumları 1964 yılından beri özel okul olarak, 1987 yılından itibaren de Antalya Kültür ve Eğitim Vakfı, AKEV çatısı altında Antalya ve Türk Milli Eğitimine hizmet etmektedir.
Anaokulu, İlköğretim Okulu, Anadolu Lisesi birimleri ile çalışmalarını sürdüren ve binlerce mezun veren vakıf, vakıf resmi senedi amaçları doğrultusunda 1996 yılında üniversite kurma çalışmalarını da başlatmıştır.
Vakıf ve Üniversite Atatürk ilke ve Devrimleri doğrultusunda, bilimin ışığında imece yöntemi ile çalışan, tüm Antalyalıları kucaklayan çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar aşağıda sunulmuştur.
Yüksek Öğretim Kanunu, Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre tüm yasal basamakları tamamlayarak 17 Nisan 2008 tarihinde Yüksek Öğretim Kurulu’na resmi başvuru yapılmıştır.
Vakıf Yüksek Öğretim Kurumları Yönetmeliği 9-d maddesi kurulmak istenen vakıf üniversitesi için bina-araç-gereç ve donanımı gerekli görmektedir. Hem bu hükmün gereği olarak, hem de yatırımların gecikmesini önleme iyi niyetiyle, arazi tapusunun Milli Emlak Genel Müdürlüğünden vakıf adına alınmasını takiben yapılaşma çalışmaları başlatılmış, 26.08.2008 tarihinde Antalya Üniversitesi’nin temeli törenle atılmıştır.
16.000 metrekare kapalı alana sahip ve 1500 öğrenci kapasiteli iki fakülte bina tamamlanmıştır. Tamamlanan bu iki bina ilk 5 yıllık öğrenci kontenjanına yeterli kapasitededir.
26.08.2009 tarihinde temeli atılan 4 blok, 40 daireden oluşan Sosyal Tesisler ve Öğretim Üyesi Lojmanları tamamlanmıştır.
Spor tesisleri,yurt inşaatları başlatılmış, çevre-yol düzenlemeleri yapılmış, dikilen binlerce ağaç ile kampus alanı şimdiden yeşillendirilmiştir.
YÖK Genel Kurulu 25 Eylül 2014 tarihinde gündeme aldığı başvuruyu uygun bularak onayladı. Bu onay YÖK tarafından Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile kuruluş kanunu için TBMM’ye gönderildi.
Kuruluş Kanunu çıktıktan sonra yapılacak çalışmalar için Vakıf şimdiden çalışmalarına başlamıştır. Binalar ve yerleşkenin öğretime hazır hale getirilmesi çalışmaları başlatılmış, kadro oluşturma hazırlıkları ilgili komisyonlarca yürütülmektedir.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.