Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, ülkemizdeki mevcut devlet ve vakıf üniversitelerinin dışında “vakıf destekli devlet üniversitesi” olarak üçüncü modeli oluşturmaktadır. Üniversite, kuruluştan bugüne geçen 20 yılda devlet imkânlarına ek olarak İzzet Baysal Vakfı başta olmak üzere hayırsever işadamlarının büyük katkılarıyla kısa sürede üstün bir fiziki yapı ve nitelikli bir teknolojik donanıma ulaşmış durumdadır.

3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Gazi Üniversitesi’ne bağlı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Bolu Eğitim Yüksekokulu ve Bolu Meslek Yüksekokulu ile İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı Düzce Meslek Yüksekokulu’nun birikimlerini temel almıştır.

Eğitime başladığında, dört bin civarında öğrenci ve 192 akademik personele sahip olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin halen 23 bin öğrencisi bulunmaktadır. Alanlarında söz sahibi seçkin bir akademik kadroya sahip olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi 11 Fakülte, 6 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü ve 9 Araştırma Merkezi ile akademik faaliyetine devam etmektedir. 2004’te ERASMUS Üniversite Beyannamesini almaya hak kazanan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, ayrıca Avrupa Üniversiteler Birliği üyesidir.


Eğitim

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, değişen dünya koşullarına uyum sağlayarak, bilgiye hızlı ulaşabilen ulusal ve uluslararası öğrenme transferine ağırlık veren öncelikleriyle, eğitimdeki kalite düzeyini günden güne artırmaktadır.

Eğitimde farklılaşmayı esas alarak, deneysel gözlem ve uygulamalara önem veren Üniversitemiz, kaynaklarını yerinde ve doğru kullanarak, teori-pratik ilişkisini sosyo-ekonomik anlamda geliştirmeyi hedeflemektedir.

Amacımız; üretken, ülkesi ile insanını seven, evrensel değerleri özümsemiş, bundan mutluluk duyabilen, kendini tanıyan, sosyal birey kimliğini kazanmış öğrenciler yetiştirmektir.


Öğrenci Memnuniyetinde İlk 10 Üniversite Arasında

Newsweek Türkiye Dergisi Temmuz sayısı Üniversite Tercih Endeksi ekinde yayınlan anket sonucuna göre, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, öğrenci memnuniyeti açısından Türkiye’nin ilk 10 üniversitesi arasında.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Gürsul yönetiminde hazırlanan ve Türkiye’deki 101 üniversiteden yaklaşık 1200 üniversite öğrencisinin katıldığı ankette, eğitim öğretim, akademik personel, yönetim ve organizasyon, sosyal hizmetler, sosyal imkanlar, fiziki koşullar, kütüphane, kampüs yaşamı, yurtlar ve idari personele ilişkin öğrenci memnuniyetini ölçmeye yönelik sorular yöneltildi.

Genel Memnuniyet kategorisinde AİBÜ 6. oldu. Yaklaşık 2 ayı aşkın bir süre içersinde tamamlanan anketin sonucunda Abant İzzet Baysal Üniversitesi Genel Memnuniyet kategorisi’nde 6. oldu. Farklı kategorilerde ki değerlendirmelerde de bir çok üniversiteyi geride bırakan AİBÜ anketteki kategorilere göre, üniversitelerin, öğrencilerin genel memnuniyetine ilişkin sıralamasında 6., eğitim-öğretime ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında 9., akademik personele ilişkin örenci memnuniyeti sıralamasında 8., yönetim ve organizasyona ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında 15., sosyal hizmetlere ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında 3., sosyal imkanlara ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında 10., fiziki koşullara ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında 9., kütüphaneye ilişinki öğrenci memnuniyeti sıralamasında 9., kampüs yaşamına ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında 5., yurtlara ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında 5., idari personele ilişkin öğrenci memnuniyeti sıralamasında ise 8. oldu.

Yorumunuz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.